Legutóbbi projektjeink

„AZ INNO RÉGIÓ ALAPÍTVÁNY SZOLGÁLTATÁSAINAK FEJLESZTÉSE ÉS BŐVÍTÉSE” – GINOP-5.1.7-17-2019-00285

Pályázati konstrukció: Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése – GINOP-5.1.7-17

Támogató: Pénzügyminisztérium

Teljes projektköltség: 14.772.000,- Ft

Megítélt támogatás: 14.772.000,- Ft

A támogatás mértéke (intenzitása): 100%

Projektmegvalósítás időtartama: 14 hónap (2019. 11. 01. – 2020. 12. 31.)

Megvalósítási helyszínek: Pécs és Vajszló

Mi az a társadalmi vállalkozás?

A társadalmi vállalkozások az üzleti szektorban működve termékértékesítéssel vagy szolgáltatással termelnek hasznot, és ezt valamely társadalmi probléma megoldására fordítják. Ezeknek a vállalkozásoknak a küldetése jellemzően pl. a foglalkoztatottság, a környezetvédelem, a szociális ellátások minőségének javítása.

A szociális gazdaság, melyet bizonyos országokban harmadik szektorként is emlegetnek, alapvető vonása, hogy új munkahelyek teremtését, a foglalkoztatás bővítését, a munkanélküliek számának csökkentését tűzi ki célul maga elé.

A társadalmi vállalkozás olyan vállalkozás, melyben nem elsősorban a profit maximalizálása a cél, hanem a helyi szinten jelentkező társadalmi (pl. munkaerő-piaci, esélyegyenlőségi, egészségügyi, kulturális) problémák kezelése, megoldása. A társadalmi vállalkozások tevékenységük során egyaránt érdekeltek társadalmi céljaik elérésében és az üzleti eredményességben; tevékenységük fenntarthatósága érdekében.

Fontos jellemző, hogy a társadalmi vállalkozás gazdasági tevékenységéből származó hasznát elsődlegesen szociális céljainak elérésére kell, hogy felhasználja.

A társadalmi vállalkozás tevékenységeit többnyire együttműködő hálózat részeként végzi, partnerei általában a helyi szociális intézmények, munkaügyi központok, civil szervezetek, egyházak, vállalkozások és bankok, de bármilyen szervezettel együttműködhet abban az esetben, ha az segíti feladatainak végrehajtását.

A társadalmi vállalkozások finanszírozását kezdetben általában központi forrás biztosítja, de egyértelmű cél, hogy a tevékenység hosszabb távon egyre inkább pénzügyileg fenntartható legyen: az üzleti bevételek részaránya növekedjen az összes bevételen belül.

 

Társadalmi probléma, amelyre megoldást nyújthat a társadalmi vállalkozás

Jelenleg a kisebb településeken élők számára a közszolgáltatásokhoz (pl. az ingyenes jogsegélyszolgálathoz), valamint a helyi cégek/vállalkozások, civil szervezetek, szövetkezetek stb. számára a komplex tanácsadási szolgáltatásokhoz való hozzáférés korlátozott, mivel ezek csak a régióközpontokban és/vagy a megyeközpontokban, ill. a nagyobb városokban érhetők el személyesen vagy egyéb módon. A területi lefedettség/hozzáférhetőség deficitje miatt csorbul az egyenlő esélyű hozzáférés elve és gyakorlata, hiszen a kisebb települések hátrányos helyzetű lakossága, ill. az ott működő cégek/szervezetek számára csak Pécsre, Kaposvárra, Szekszárdra történő beutazással nyílik lehetőség jogi ügyeik térítésmentes intézésére, ill. sok esetben a „fizetős” komplex tanácsadási szolgáltatások igénybe vételére is. Ez a szolgáltatásokat igénylő ügyfelek és szervezetek számára – az oda-vissza utazás okán – jelentős időráfordítást és anyagi terhet is jelent.

A helyben (kisebb településeken) működő cégek/vállalkozások, civil szervezetek, társadalmi vállalkozások stb. működésükhöz és fejlesztésük érdekében sok esetben igényelnének olyan komplex (pl. vállalkozás- és szervezet-fejlesztési, szolgáltatás- és termékfejlesztési, PR és marketing, humánerő-gazdálkodási, pénzügyi-gazdálkodási, üzleti terv stb.) tanácsadást és ügyintézést, melyet helyben, leginkább személyes találkozók/megbeszélések révén vennének igénybe. A jogsegélyszolgálat és a jogi tanácsadás is leginkább a helyben és személyesen – akár több alkalommal – történő szolgáltatási tevékenységet feltételez.  A szolgáltatásokat igénylők, ill. az ügyek/esetek és megbízások száma pedig igen nagy, a régióban ez évente akár tízezernél is többre tehető.

Jogos igény tehát a helyben vagy a lakóhely közelségében megvalósuló jogi segítségnyújtás és a komplex tanácsadási szolgáltatás is, a helyzet rendezése pedig már régóta várat magára, de emellett a pályakezdők és egyéb hátrányos helyzetűek elhelyezkedése is nehéz a térségben.

 

A szervezet célja a társadalmi vállalkozással

A társadalmi cél a szolgáltatások fejlesztése és bővítése kapcsán kettős: egyrészt a régiós lakosság, ill. a helyben működő cégek/vállalkozások, civil szervezetek, társadalmi vállalkozások stb. jogi és egyéb komplex szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférésének javítása a területi lefedettség növelésével, a szolgáltatási paletta bővítésével és új szolgáltatások bevezetésével, másrészt ehhez kapcsolódóan a hátrányos helyzetű pályakezdők és egyéb hátrányos helyzetűek (3 fő) foglalkoztatása.

Növekszik a szervezet társadalmi bázisa, elfogadottsága/beágyazottsága, ill. az e tevékenységekből származó bevételek jelentősebb növekedése révén (mivel akár 2-3 ezerrel növekedhet az ügyszám) a szervezet és a projekt is jobban fenntarthatóvá válik.

 

A tervezett fejlesztés rövid bemutatása

A projekt a szervezet „Mobil Jogsegély” Programját – mint társadalmi vállalkozást – bővíti és fejleszti, ahhoz kapcsolódóan a már működő jogi szolgáltatások mellett új (piaci alapon, „fizetős” formában kialakítandó és megvalósítandó) komplex vállalkozás- és szervezet-fejlesztési, szolgáltatás- és termékfejlesztési, PR és marketing, humánerő-gazdálkodási, pénzügyi-gazdálkodási, üzleti terv stb. tanácsadási szolgáltatások elindítását vállalja a Dél-Dunántúlon, legalább 25 településen. A kiemelt célterületet elsősorban a kisebb települések jelentik, de a megyei és járási központokban is elérhetők lesznek a szolgáltatások, főként az ügyfelekkel/megbízókkal történő személyes találkozás révén.  A szervezet az újonnan elindítandó tevékenységeket a projektbe felvenni kívánt 3 fő hátrányos helyzetű célcsoporti tag (2 fő szakmai munkatárs/tanácsadási referens és 1 fő marketing asszisztens, a szolgáltatási tevékenységekben közreműködő, főként 25 év alatti, közép- vagy felsőfokú végzettségű álláskereső pályakezdő fiatal), ill. 1 fő szakmai megvalósító (szakmai vezető/mentor) foglalkoztatásával valósítja meg. A célcsoporttagok tanácsadási tevékenységét a saját forrásból foglalkoztatott vezető tanácsadó/szakértő munkája segíti.

A helyben (kisebb településeken is) elérhető, személyes találkozások révén megvalósuló újonnan indítani kívánt komplex vállalkozás- és szervezetfejlesztési, ill. pénzügyi és üzletviteli jellegű tanácsadási szolgáltatásokra, ill. a már részben működő jogi tanácsadásra nagy igény mutatkozik a mikro-, kis- és középvállalkozások, vállalkozást indítani szándékozók, ill. társadalmi vállalkozások részéről, és szükség is van ezekre, mert így nem kell a megyeszékhelyre utazniuk a szolgáltatásokat igénylőknek.

A piaci alapon, „fizetős” formában működtetett újabb komplex tanácsadási szolgáltatások, ill. a már – szintén piaci alapon – működő jogi tanácsadás díjaiból származó bevételek kellően megalapozzák a szolgáltatások biztosításának finanszírozási hátterét.

 

„KÖZÖS TÖBBSZÖRÖS” – EFOP-1.3.5-16-2016-00301

Pályázati konstrukció: Társadalmi szerepvállalás erősítése a közösségek fejlesztésével – EFOP-1.3.5-1616

Támogató: Emberi Erőforrások Minisztériuma

 Teljes projektköltség: 24.999.970,- Ft

 Megítélt támogatás: 24.999.970,- Ft

 A támogatás mértéke (intenzitása): 100%

 Projektmegvalósítás időtartama: 36 hónap (2017. 06. 01. – 2020. 06. 01.)

Megvalósítási helyszínek: Pécs és Vajszló

A projekt céljai

 

A „Közös többszörös” projekt hosszú távú, közvetett célja, hogy a helyi igényekre, lehetőségekre reflektálva új formalizált vagy nem formalizált kisközösséget hozzon létre vagy a már létező kisközösségek kapacitásait és aktivitását, szervező erejét fejlessze, a kisközösségek szervezett programjainak tárházát bővítése a társadalmi integráció és együttműködés területein. További célként jelölhető meg, hogy az önkéntességre való hajlandóságot növelje, az önkéntes tevékenység általános társadalmi megbecsültségét emelje és ezzel együtt az önkéntesség helyi/térségi szintű népszerűsítését konkrét önkéntes programokkal valósítsa meg. Ezen túlmenően a társadalmi felelősségvállalás erősítése, a generációk közötti együttműködés és kapcsolat javítása, a családok és a társadalmi összetartás erősítése, a civil társadalom megerősítése, a társadalmi integráció és társadalmi szolidaritás megerősítése is fontos célként határozható meg.

A projekt elsődleges célcsoportját a Pécsett és környékén, ill. a Vajszlón és környékén élő olyan személyek, családok és közösségek alkotják, amelyek a pályázati konstrukció felhívásában is szerepelnek az alábbiak szerint:

Közvetlen célcsoportok:

  • A magyarországi kevésbé fejlett régiókban (így a Dél-Dunántúlon) élő hátrányos helyzetben lévő 14-35 éves fiatalok, valamint azok a 60 év feletti idősödő és idős személyek, akiknek életminősége a közösségi tevékenységekbe való bevonás után javul.

Közvetett célcsoport:

  • A társadalom egésze azáltal, hogy erősíti/fejleszti a helyi szükségletekre épülő, helyi lehetőségeket maximálisan kihasználó kisközösségi együttműködést, amiben a helyi közösségekbe tartozó embereken kívül az együttműködő szervezeteket, egyházakat, intézményeket képviselő személyek is érintettek.

A „Közös többszörös” projekt gyakorlatilag a fent felsorolt valamennyi célcsoporti rétegre (rész-célcsoportra) fókuszálni kíván, mindegyik réteg számára kínál szolgáltatásokat, és kellő hangsúlyt kíván fektetni ezen csoportok problémáinak kezelésére, a helyi közösségek fejlesztésére, megerősítésére.

A „Közös többszörös” projekt rövidtávú, közvetlen célja, hogy Pécs és vonzáskörzete, ill. Vajszló és környéke (mint a projekt két megvalósítási helyszíne) vonatkozásában segítse a fent felsorolt célcsoportokat – igényeik és szükségleteik figyelembe vétele mellett – a fiatalabb és idősebb generációk közötti kapcsolattartással, az önkéntességgel, a karitatív jellegű tevékenységekkel problémáik megoldásában, életminőségük javításában a következők szerint:

Az „A” tevékenységcsoport keretében

  • A célcsoport toborzása, bevonása, a projekt keretében min. 5.000 fő résztvevőt érintő kontaktus (találkozás) megvalósításával;
  • Önképzés (a szervezet tagjai számára önálló tanulással elérhető, a projekt céljaihoz kapcsolódó, a szakmai fejlődésüket segítő tudás megszerzése);
  • A projekt tevékenységet bemutató generációk közötti együttműködést, kapcsolattartást, kommunikációt támogató események szervezése, lebonyolítása;
  • Önkéntes tevékenység keretében biztosított szolgáltatások nyújtásának megszervezése, közvetítése;
  • Kapcsolattartás és adatszolgáltatás az EFOP-1.2.3-VEKOP/15 Komplex ifjúsági fejlesztések – új nemzedék újratöltve kiemelt projekt kedvezményezett szervezettel (Új Nemzedék Központ Nonprofit Kft.);
  • A helyi közösségek formális szervezeti létrehozásának, illetve fejlesztésének elősegítése;
  • Képzések, tréningek lebonyolítása;
  • A projekt megvalósításához nélkülözhetetlen eszközök beszerzése.

A „C” tevékenységcsoport keretében

  • A helyi hagyományok ápolását célzó rendezvények vagy a nemzetiségek kulturális identitásának elmélyítését szolgáló programok szervezése;
  • Szakmai fórumok, konferenciák és rendezvények szervezése a közéleti szerepvállalás és érdekképviselet elősegítése, a társadalmi felelősségvállalás és önkéntesség kultúrájának erősítése és a fenntartható fejlődés tudatosítása érdekében;
  • Közösségi aktivitás erősítését célzó események, programok és rendezvények szervezése, illetve lebonyolítása;
  • Családok megerősítését, fiatalok felelős életre nevelését segítő programok támogatása;

A fentiekben leírt célok közvetítésének, a szakmai programok megvalósításának fontos eleme a projekten belüli vagy a projekthez kapcsolódó szakmai partnerség működtetése, így a helyi intézmények, civil és egyházi szervezetek együttműködése, valamint a karitatív és az önkéntes munka is. Mindezért a projekt – a kiterjed célcsoporti kör és a szélesebb szolgáltatási paletta mellett – nagy hangsúlyt fektet a szakmai partnerségre, a más szervezetekkel való tevékeny együttműködésre, egymás adottságainak és a lehetséges szinergiák kihasználására. 

Szintén fontos szempont, hogy a fenti célokkal összefüggő területeken a már működő és bevált mintaprogramok szélesebb körben történő elterjesztése is megvalósulhasson, továbbá a fiatalok és idősebbek, a családok egymást segítő közösségeinek megerősítése, a családok jólléte érdekében a helyi szintű összefogás ösztönzése is kellő hangsúlyt kapjon.

Projektünk konkrét célja, hogy a Pécsett és Vajszlón, ill. e települések vonzáskörzetében élők egymáshoz, családtagjaikhoz, közösségeikhez, ill. a karitatív munkához, az önkéntességhez való viszonya már rövidebb időtávon belül is javuljon, ezzel együtt a generációk közötti bizalom, párbeszéd és kapcsolatrendszer erősödjön, az ezekkel kapcsolatos negatív jelenségekkel szembeni „prevenció” – a helyi lehetőségek figyelembe vételével, ill. azok kihasználásával – megvalósuljon.

 

A projekt célcsoportjai 

  1. A)   Közvetlen célcsoportok:

A Dél-Dunántúli régióban – Pécsett és Vajszlón, ill. ezen települések vonzáskörzetében – élő hátrányos helyzetben lévő 14-35 éves fiatalok, valamint azok a 60 év feletti idősödő és idős személyek, akiknek életminősége a közösségi tevékenységekbe való bevonás után javul.

  1. B)   Közvetett célcsoport:

A helyi társadalom egésze (a célterületeken élő lakosság) azáltal, hogy erősíti/fejleszti a helyi szükségletekre épülő, helyi lehetőségeket maximálisan kihasználó kisközösségi együttműködést, amiben a helyi közösségekbe tartozó embereken kívül az együttműködő szervezeteket, egyházakat, intézményeket képviselő személyek is érintettek.

Az INNO RÉGIÓ Alapítvány a „Közös többszörös” projekt keretében vállalja a célterületeken (Pécsett és Vajszlón, ill. ezen települések vonzáskörzetében) élő – a fentiekben leírt kritériumoknak megfelelő – min. 5.000 fő projektbe vonását, az őket érintő kontaktusok (találkozások) megvalósítását.

 

A projekt keretében megvalósuló tevékenységek, és ezek ütemezése 

A projekt keretében a két fő megvalósítási helyszínen (Pécsett és Vajszlón), ill. a régión belüli külső helyszíneken megvalósuló események, rendezvények, programok, ill. képzések/tréningek előzetes szervezési feladatait a projektmenedzsment és a szakmai megvalósításba bevont önkéntesek (3 fő) munkája segíti, akik a célcsoport toborzásában és a projektesemények lebonyolításában is közreműködnek.

A különböző strukturált/tematikus események, rendezvények, programok – adekvát tartalommal való megtöltése révén – az alábbi főbb beavatkozási területek köré is szerveződhetnek:

  • generációk (fiatalok-idősek) közötti párbeszéd és kapcsolattartás erősítése;
  • szívességcsere jellegű szolgáltatások működtetése;
  • tudástranszfer lehetőségének biztosítása (pl. akár egy adott generáción belül is, de leginkább az idősebb generáció tudásának, tapasztalatának átadása a fiatalabb generációnak),
  • szemléletformálás (pl. a problémakezelés és a konfliktuskezelés terén, a tolerancia és az empátia, ill. a kompromisszumkészség és a konfliktustűrő képesség erősítésével);
  • a fizikai, mentális és lelki jólét fejlesztése (pl. honismeret bővítésével, természetjárással, kertészkedéssel, tehetségkutatással/tehetséggondozással, sporttal);
  • az önkéntesség és a karitatív tevékenységek népszerűsítése és gyakorlása (pl. idősek otthoni ápolása, gondozása, gyermekfelügyelet stb.);
  • a helyi civil és egyházi/felekezeti közösségek aktivizálása, megerősítése és fejlesztése közösségszervezési és közösségfejlesztési módszerekkel, közösségi animálással;
  • a családok megerősítése, a fiatalok felelős életre nevelése (pl. párválasztási, párkapcsolati, családon belüli, gyermekvállalási, gyermeknevelési stb. problémák kezelése révén).

A „Közös többszörös” projektben tervezett eseményekre, rendezvényekre és programokra lehetőség szerint az adott területen jártas, jól felkészült moderátorokat, előadókat (többek között az együttműködő partnerszervezetek köréből) kívánunk meghívni. A képzések/tréningek is a projekt támogatható tevékenységeinek egy-egy fontos részterületéhez kapcsolódnak. Mindez elsősorban a célcsoport ismeretszerzését, az adott területen már meglévő ismereteinek bővítését segítik, azonban vitaindítóként, a beszélgetések és tapasztalatcserék témafelvetéseként is szolgálnak. Fő célunk, hogy a projekt céljaihoz, támogatható tevékenységeihez szorosan kapcsolódó tematika szerint szervezett eseményeken, rendezvényeken és programokon az előadások és az azt követő beszélgetések interaktív jellegűek legyenek, és egyfajta – a sajátélményen alapuló – ismeretátadást, tapasztalatcserét (megosztást) célozzanak.

 

A „Közös többszörös” projekt megvalósítása 36 hónapon keresztül zajlik, az alábbi tervezett szakmai tartalommal és ütemezéssel:

  1. A) Projektindító szakasz(1 hónap – 2017. 06. 01. és 2017. 06. 30. között) 
  • A Támogatási szerződés/Támogatói Okirat megkötése/rendelkezésre állása.
  • A projektstáb (projektmenedzsment, önkéntes szakmai megvalósítók stb.) kiválasztása/felállítása, ezzel összefüggésben megbízási és vállalkozói, ill. önkéntes szerződések elkészítése, megkötése, a stábtagok foglalkoztatása.
  • A projektstáb felkészítése a projekt lebonyolítására, az elvégzendő feladatok, szerepkörök, felelősségi szintek, a célok elérését biztosító tevékenységek meghatározása.
  • Az együttműködő partnerek részletes tájékoztatása a projekttevékenységekről és a projekt vállalásairól, ill. az együttműködő partnerek vállalásainak konkretizálása.
  • A már megkötött együttműködési megállapodások esetleges aktualizálása az együttműködő partnerekkel közösen.  
  • Irodabérleti/helyiségbérleti szerződések megkötése a pécsi és a vajszlói megvalósítási helyszínek vonatkozásában.
  • A szakmai és egyéb – pl. toborzással, önkéntes tevékenységek szervezésével és kiközvetítésével összefüggő, ill. technikai, infrastrukturális háttér biztosításával kapcsolatos – szerződések megkötése.
  • Eszközbeszerzés (a projekt megvalósításához nélkülözhetetlen eszközök beszerzésének megkezdése)
  • A részletes projektdokumentáció kidolgozása, alkalmazásának megkezdése.
  • A célcsoport (hátrányos helyzetben élő 14-35 éves fiatalok, valamint azok a 60 év feletti idősödő és idős személyek, akiknek életminősége a közösségi tevékenységekbe való bevonás után javul) toborzásának és kiválasztásának megkezdése Pécsett és Vajszlón, a kiválasztott célcsoport személyekkel kapcsolatos dokumentáció (pl. egyéni szintű adatgyűjtés) vezetése (a 2011. évi CXII. törvény betartása mellett stb.).
  • Az együttműködő partnerek, egyéb szervezetek által felajánlott/vállalt feladatok keretében önkéntesek toborzása és kiválasztása, feladataik meghatározása, bevonásuk a projekt folyamataiba.
  • A projekt szakmai tevékenységeire (pl. eseményekre, rendezvényekre, programokra, képzésekre/tréningekre stb.) vonatkozó ütemezés aktualizálása a bevont célcsoport igényeinek és szükségleteinek figyelembe vételével, az együttműködő partnerek bevonásával.
  • A projekt keretében az „A” és a „C” tevékenységcsoportok keretében tervezett események, rendezvények és programok, továbbá a képzések/tréningek előzetes szervezése.
  • Projektnyitó esemény lebonyolítása Pécsett max. 60 fő résztvevővel (a pályázó/megvalósító szervezet és a projektstáb tagjaival, a célcsoporti személyekkel és az együttműködő és egyéb partnerekkel stb., ill. ezek képviselőivel), a nyilvánosság biztosításával (az írott és elektronikus média/sajtó meghívásával).
  • A kötelező nyilvánosság folyamatos biztosítása (pl. a „C” típusú tájékoztató tábla kihelyezése a megvalósítási helyszínen, fotódokumentáció készítése a projekt tevékenységeiről, eseményeiről, a honlap/alhonlap, ill. a TÉRKÉPTÉR feltöltése a projekthez kapcsolódó szöveges és képi tartalommal).
  • A vállalt horizontális szempontok figyelembe vétele, elveinek betartása.
  1. B) Megvalósítási szakasz(34 hónap – 2017. 07. 01. és 2020. 04. 30. között)
  • A projektstáb (projektmenedzsment, önkéntes szakmai megvalósítók stb.) foglalkoztatása.
  • Önképzés (a szervezet tagjai számára önálló tanulással elérhető, a projekt céljaihoz kapcsolódó, a szakmai fejlődésüket segítő tudás megszerzése).
  • Az „A” és „C” tevékenységcsoportok keretében zajló projekttevékenységek folyamatos szervezése, koordinálása, infrastrukturális feltételeinek biztosítása.
  • Folyamatos kapcsolattartás és egyeztetés, ill. a feladatok aktualizálása az együttműködő szakmai partnerszervezetekkel.
  • A projektdokumentáció (az általános szakmai jellegű és a célcsoporti dokumentáció) folyamatos használata, aktualizálása, az időközben szükséges módosítások elvégzése.
  • Rendszeres (legalább kéthavonta történő) projektstáb ülések szervezése és lebonyolítása, beszámoló az elvégzett és folyamatban lévő tevékenységekről, ill. a további feladatok/tevékenységek számba vétele, az erre vonatkozó rövid- és középtávú cselekvési terv kidolgozása.
  • A célcsoport (hátrányos helyzetben élő 14-35 éves fiatalok, valamint azok a 60 év feletti idősödő és idős személyek, akiknek életminősége a közösségi tevékenységekbe való bevonás után javul) folyamatos toborzása és kiválasztása Pécsett és Vajszón, ill. vonzáskörzetükben, a kiválasztott célcsoporti személyekkel kapcsolatos dokumentáció (pl. egyéni szintű adatgyűjtés) vezetése (a 2011. évi CXII. törvény betartása mellett).
  • Az „A” tevékenységcsoport keretében a projekt tevékenységét bemutató, valamint a generációk közötti együttműködést, kapcsolattartást, ill. kommunikációt támogató (ezen belül pl. a projektnyitó és a projektzáró), a projekt 36 hónapos megvalósítási időszaka alatt összesen 12 db alkalommal, max. 60 fő/alkalom (a 12 db alkalom kapcsán összesen 720 fő) résztvevő bevonásával tervezett események szervezése, lebonyolítása 9 alkalommal Pécsett és Vajszlón, ill. 3 alkalommal a régión belüli külső helyszínen.
  • A „C” tevékenységcsoport keretében a helyi hagyományok ápolását célzó, a projekt 36 hónapos megvalósítási időszaka alatt összesen 6 db alkalommal (évente 2 alkalommal), max. 200 fő/alkalom (a 6 db alkalom kapcsán összesen 1.200 fő) résztvevő bevonásával tervezett rendezvények szervezése és lebonyolítása Pécsett és Vajszlón.
  • A „C” tevékenységcsoport keretében a nemzetiségek kulturális identitásának elmélyítését szolgáló, a projekt 36 hónapos megvalósítási időszaka alatt összesen 9 db alkalommal, max. 30 fő/alkalom (a 9 db alkalom kapcsán összesen 270 fő) résztvevő bevonásával tervezett programok szervezése és lebonyolítása Pécsett és Vajszlón.
  • A „C” tevékenységcsoport keretében a közéleti szerepvállalás és érdekképviselet elősegítése, a társadalmi felelősségvállalás és önkéntesség kultúrájának erősítése és a fenntartható fejlődés tudatosítása érdekében, a projekt 36 hónapos megvalósítási időszaka alatt összesen 3 db alkalommal (évente 1 alkalommal), max. 200 fő/alkalom (a 3 db alkalom kapcsán összesen 600 fő) résztvevő bevonásával tervezett 1 db szakmai fórum, 1 db konferencia és 1 db rendezvény szervezése és lebonyolítása Pécsett és Vajszlón.
  • A „C” tevékenységcsoport keretében a közösségi aktivitás erősítését célzó események, programok és rendezvények vonatkozásában, a projekt 36 hónapos megvalósítási időszaka alatt összesen 3 db alkalommal (évente 1 alkalommal), max. 200 fő/alkalom (a 3 db alkalom kapcsán összesen 600 fő) résztvevő bevonásával tervezett rendezvények szervezése és lebonyolítása Pécsett és/vagy Vajszlón, az összesen 6 db alkalommal (évente 2 alkalommal), max. 100 fő/alkalom (a 6 db alkalom kapcsán összesen 600 fő) résztvevő bevonásával tervezett események szervezése és lebonyolítása 3 alkalommal Pécsett és Vajszlón, ill. 3 alkalommal a régión belüli külső helyszínen, továbbá az összesen 18 db alkalommal (évente 6 alkalommal), max. 30 fő/alkalom (a 18 db alkalom kapcsán összesen 540 fő) résztvevő bevonásával tervezett programok szervezése és lebonyolítása Pécsett és Vajszlón.
  • A „C” tevékenységcsoport keretében a családok megerősítését, fiatalok felelős életre nevelését segítő, a projekt 36 hónapos megvalósítási időszaka alatt összesen 18 db alkalommal, max. 30 fő/alkalom (a 18 db alkalom kapcsán összesen 540 fő) résztvevő bevonásával tervezett programok szervezése és lebonyolítása Pécsett és Vajszlón.
  • A 36 hónapos projektidőszak alatt évente 2 alkalommal, a 36 hónap alatt összes 6 alkalommal és alkalmanként 3 napos (2 éjszakás) turnusokban, alkalmanként 35 fő célcsoporti személy részvételével a Dél-Dunántúli régió területén – a Balaton déli partjára – szervezett bentlakásos esemény/program lebonyolítása (ez már említésre került).
  • A projekt keretében a projektmegvalósításban résztvevők (pl. önkéntesek, együttműködő partnerek, helyi közösségek vezetői/tagjai) számára szervezett – az „A” tevékenységcsoporthoz kapcsolható – képzések/tréningek lebonyolítása, tervezetten az alábbiak szerint:
  • „Kompetenciafejlesztés a helyi közösségek formális szervezeteinek létrehozása, fejlesztése érdekében” képzés/tréning a 36 hónapos projektidőtartam alatt összesen 3 alkalommal (alkalmanként 4 képzési napon és alkalmanként összesen 20 órában) zajlik. Ez a 3 alkalommal összesen 3 x 20 óra időtartamban, 10 fő/alkalom célcsoporti résztvevővel (4 nap x 5 óra = 20 óra/4 képzési nap alatt) valósul meg.
    • A projekt keretében a célcsoporti tagok számára szervezett – az „C” tevékenységcsoporthoz, a közösségi aktivitás erősítését célzó eseményekhez kapcsolható – képzések/tréningek lebonyolítása, tervezetten az alábbiak szerint:
    • „Kompetenciafejlesztés a közösségi aktivitás erősítése érdekében” képzés/tréning a 36 hónapos projektidőtartam alatt összesen 3 alkalommal (alkalmanként 4 képzési napon és alkalmanként összesen 20 órában) zajlik. Ez a 3 alkalommal összesen 3 x 20 óra időtartamban, 10 fő/alkalom célcsoporti résztvevővel (4 nap x 5 óra = 20 óra/4 képzési nap alatt) valósul meg.
      • A célcsoport személyek lemorzsolódásának kezelése, ennek kapcsán új célcsoporti tagok kiválasztása és projektbe vonása.
      • A kötelező nyilvánosság folyamatos biztosítása (pl. a „C” típusú tájékoztató tábla kihelyezése a megvalósítási helyszínen, fotódokumentáció készítése a projekt tevékenységeiről, eseményeiről, a honlap/alhonlap, ill. a TÉRKÉPTÉR feltöltése a projekthez kapcsolódó szöveges és képi tartalommal).
      • A vállalt horizontális szempontok figyelembe vétele, elveinek betartása.
      • A megvalósítási szakaszban a projekt az alábbi 4 mérföldkő elérését tűzte ki célul:

–     az 1. mérföldkő elérése 2017. 11. 30-ig: a projekt megkezdésétől számított 6. hónap utolsó napjáig – a toborzás eredményeképpen – a projektbe bevonni kívánt személyek aránya eléri legalább a 10 %-ot, továbbá a projekt keretében szervezett események, rendezvények és programok száma eléri az 5 db-ot, és a kifizetési igénylések összege eléri a támogatás 10 %-át.

–     a 2. mérföldkő elérése 2018. 05. 31-ig: a projekt megkezdésétől számított 12. hónap utolsó napjáig a bevont személyek aránya eléri a 25 %-ot, továbbá a projekt keretében szervezett események, rendezvények és programok száma eléri a 10 db-ot, és a kifizetési igénylések összege eléri a támogatás 20 %-át.

–     a 3. mérföldkő elérése 2018. 11. 30-ig: a projekt megvalósítására tervezett időtartam – hónapokban számított – idejének felénél, az adott hónap utolsó napjáig a bevont személyek aránya eléri az 50 %-ot, továbbá a projekt keretében szervezett események, rendezvények és programok száma eléri a 25 db-ot, és a kifizetési igénylések összege eléri a támogatás 40 %-át.

–     a 4. mérföldkő elérése 2019. 05. 31-ig: a projekt fizikai befejezésének napját megelőző 12. hónap utolsó napjáig a bevont személyek száma eléri a 80%-ot, továbbá a projekt keretében szervezett események, rendezvények és programok száma eléri a 35 db-ot, és a kifizetési igénylések összege eléri a támogatás 80 %-át.

  1. C) Projektzáró szakasz(1 hónap – 2020. 05. 01. és 2020. 06. 01. között)
  • A projektstáb (projektmenedzsment, önkéntes szakmai megvalósítók stb.) foglalkoztatása.
  • A projekttevékenységek folyamatos szervezése, koordinálása, infrastrukturális feltételeinek biztosítása.
  • Folyamatos kapcsolattartás és egyeztetés, ill. a feladatok aktualizálása az együttműködő szakmai partnerszervezetekkel.
  • A projektdokumentáció (az általános szakmai jellegű és a célcsoporti dokumentáció) folyamatos használata, aktualizálása, az időközben szükséges módosítások elvégzése.
  • Projektstáb ülés szervezése és lebonyolítása, beszámoló az elvégzett és folyamatban lévő tevékenységekről, ill. a további feladatok/tevékenységek számba vétele, az erre vonatkozó rövid- és középtávú cselekvési terv kidolgozása.
  • Projektzáró esemény lebonyolítása Pécsett max. 60 fő résztvevővel (a pályázó/megvalósító szervezet és a projektstáb tagjaival, a célcsoporti személyekkel és az együttműködő partnerekkel stb., ill. ezek képviselőivel), a nyilvánosság biztosításával (az írott és elektronikus média/sajtó meghívásával).
  • A kötelező nyilvánosság folyamatos biztosítása (pl. a „D” típusú tájékoztató tábla kihelyezése a megvalósítási helyszínen, fotódokumentáció készítése a projekt tevékenységeiről, eseményeiről, a honlap/alhonlap, ill. a TÉRKÉPTÉR feltöltése a projekthez kapcsolódó szöveges és képi tartalommal).
  • A vállalt horizontális szempontok figyelembe vétele, elveinek betartása.
  • A projekttevékenységek befejezése, a fenntartási időszak megkezdése.
  • A projektzáró szakaszban a projekt az alábbi 1 mérföldkő elérését tűzte ki célul:

–     az 5. mérföldkő elérése 2020. 06. 01-ig: a projekt fizikai befejezésekor a bevont személyek száma eléri a 100%-ot, továbbá a projekt keretében szervezett események, rendezvények és programok száma eléri az 50 db-ot (a „Közös többszörös” projekt esetében a 75 db-ot), és a kifizetési igénylések összege eléri a támogatás 95 %-át. A projekt valamennyi támogatott tevékenysége befejeződik, ezek fizikai teljesítése, így a projekt fizikai befejezése 2020. 06. 01-jén megtörténik, továbbá az összes elszámolható költségről, azok 100%-áról rendelkezésre állnak a záró elszámolási csomag (benne a záró kifizetési igénylés) benyújtásához szükséges szakmai és pénzügyi dokumentumok.

A projekt partnersége

A „Közös többszörös” projekt a pályázati program megtervezéséhez, ill. a projekt – nyertes pályázat esetén történő – sikeres/eredményes megvalósításához mindenképpen egy kiterjedt, széleskörű, tevékenységi köreiket és szolgáltatásaikat tekintve is sokféle/sokszínű szakmai együttműködő partnerségre törekedett, ennek kialakítására alapozott.

A két megvalósítási helyszín (Pécs és Vajszló) vonatkozásában, a projekt kapcsán összesen 7 db szakmai együttműködő partnerszervezetet vontunk be a projekt tervezésébe és a megvalósításába – a már megkötött együttműködési megállapodások alapján – az alábbiak szerint:

  • Esztergár Lajos Családsegítő Szolgálat és Gyermekjóléti Központ
  • Vajszló és Térsége Család- és Gyermekjóléti Szolgálata
  • Baranya Uniós Felzárkózásáért Egyesület
  • Nevelők Háza Egyesület (Baranya Megyei Önkéntes Centrum)
  • „Vadrózsa” Biztos Kezdet Gyerekház
  • Zöld-Híd Regionális Energiahatékonysági és Környezetvédelmi Alapítvány
  • Baranya Megyei Cigány Nemzetiségi Önkormányzat

A szakmai együttműködő partnerszervezetek (egyenként vagy csoportosan, ill. egy vagy több területen is) kapcsolódnak a projekt által vállalt valamennyi támogatható tevékenységhez, vagyis az INNO RÉGIÓ Alapítvány a „Közös többszörös” projektje vonatkozásában minden választott tevékenység kapcsán – a megvalósítás elősegítése érdekében – együttműködési megállapodást kötött a tervezett beavatkozás hatásterületén (többségükben helyben is) működő és az adott tevékenységhez részben vagy teljes mértékben kapcsolódó szervezetekkel.

A megkötött együttműködési megállapodások alapján a szakmai együttműködő partnerszervezetek az alábbi támogatható tevékenységekhez kapcsolódnak:

  • Célcsoport toborzása, bevonása – önkéntes közreműködés/segítségnyújtás a célcsoport toborzásában, ill. a projekt keretében szervezett eseményekre, rendezvényekre és programokra célcsoporti személyek delegálása.
  • A projekt tevékenységét bemutató, generációk közötti együttműködést, kapcsolattartást, kommunikációt támogató események szervezése, lebonyolítása – önkéntes közreműködés/segítségnyújtás a célcsoport toborzásában, továbbá a projekt keretében szervezett eseményeken történő részvétel, ill. a felmerülő igény és szükség szerint önkéntes közreműködők, előadók, szakemberek biztosítása.
  • Önkéntes tevékenység keretében biztosított szolgáltatások nyújtásának megszervezése, közvetítése – a projekt keretében szervezett – az önkéntességhez kapcsolódó – eseményeken, rendezvényeken, programokon történő részvétel, ill. a felmerülő igény és szükség szerint önkéntes közreműködők, szakemberek biztosítása.
  • Helyi közösségek formális szervezetei létrehozásának, illetve fejlesztésének elősegítése – önkéntes közreműködés/segítségnyújtás a helyi közösségek formális szervezeteinek létrehozásában, ill. ezen szervezetek fejlesztésben.
  • Képzések, tréningek lebonyolítása – önkéntes közreműködés/segítségnyújtás a képzéseken/tréningeken részvevő célcsoport toborzásában, ill. a felmerülő igény és szükség szerint önkéntes közreműködők, előadók, szakemberek biztosítása.
  • Helyi hagyományok ápolását célzó rendezvények, valamint a nemzetiségek kulturális identitásának elmélyítését szolgáló programok szervezése – önkéntes közreműködés/segítségnyújtás a célcsoport toborzásában, továbbá a projekt keretében e tárgyban szervezett programokon történő részvétel, ill. a felmerülő igény és szükség szerint önkéntes közreműködők, előadók, szakemberek biztosítása.
  • Szakmai fórumok, konferenciák és rendezvények szervezése a közéleti szerepvállalás és érdekképviselet elősegítése, a társadalmi felelősségvállalás és önkéntesség kultúrájának erősítése és a fenntartható fejlődés tudatosítása érdekében – önkéntes közreműködés/segítségnyújtás a célcsoport toborzásában, továbbá a projekt keretében szervezett szakmai fórumokon, konferenciákon és rendezvényeken történő részvétel, ill. a felmerülő igény és szükség szerint önkéntes közreműködők, előadók, szakemberek biztosítása.
  • Közösségi aktivitás erősítését célzó események, programok és rendezvények szervezése, illetve lebonyolítása – önkéntes közreműködés/segítségnyújtás a célcsoport toborzásában, továbbá a projekt keretében – a közösségi aktivitás erősítése céljából – szervezett eseményeken, programokon és rendezvényeken történő részvétel, ill. a felmerülő igény és szükség szerint önkéntes közreműködők, előadók, szakemberek biztosítása.
  • Családok megerősítését, fiatalok felelős életre nevelését segítő programok támogatása – önkéntes közreműködés/segítségnyújtás a célcsoport toborzásában, továbbá a projekt keretében e tárgyban szervezett programokon történő részvétel, ill. a felmerülő igény és szükség szerint önkéntes közreműködők, előadók, szakemberek biztosítása.

Az INNO RÉGIÓ Alapítvány kötelező módon együttműködikaz EFOP-1.2.3-VEKOP/15 Komplex ifjúsági fejlesztések – új nemzedék újratöltve kiemelt projekt kedvezményezett szervezetével/megvalósítójával, vagyis az Új Nemzedék Központ Nonprofit Kft.-vel, ill. az együttműködés keretében folyamatos kapcsolattartást és adatszolgáltatást fog biztosítani/nyújtani az EFOP-1.2.3-VEKOP/15. – Komplex ifjúsági fejlesztések – új nemzedék újratöltve című felhívás megvalósítója számára az alábbiak szerint:

  • A „Közös többszörös” projekt konkrét, tématerületenkénti (pl. önkéntesség, karitatív tevékenység, nemzetiségi közösségfejlesztés, generációk közötti együttműködés) bontásban bemutatott tevékenységeinek eredményeit tartalmazó adatszolgáltatás az ÚNK által kialakított elektronikus felületen. Az adatszolgáltatás kiterjed a projektben vállalt indikátorok és számszerűsített szakmai elvárások teljesülésére, valamint a megvalósult programok szöveges és képi beszámolóira egyaránt.
  • A „Közös többszörös” projekt delegált képviselője részt vesz a kiemelt projekt keretében szervezett, a projekt megvalósításához kapcsolódó szakmai eseményeken, képzéseken, amelyek kapcsolódó költségeit – az utazási költségek kivételével – a kiemelt projekt biztosítja (jelen projekt keretében ezekre a tevékenységekre nincs biztosítva költség, ezeket a kiemelt projekt biztosítja).

A „Közös többszörös” projekt magas szakmai színvonalú megvalósítása érdekében a kiemelt projekt kedvezményezettje módszertani tanácsadást és információszolgáltatást nyújt a „Közös többszörös” projektet megvalósító szervezet (INNO RÉGIÓ Alapítvány) részére, amelyet a megvalósító szervezet (INNO RÉGIÓ Alapítvány) igénybe is vesz.

Scroll to Top